Haber Bültenimize Kayıt Olun

İLKOGEN haber bültenine kaydolmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun ve 'Kaydol' düğmesine tıklayın.

İşe Alım

Kurumların fark yaratabilmesinin altında yatan değerin insan kaynağı olduğunun bilincinde olarak “İşe Alım” İnsan Kaynaklarının en önemli uygulamasıdır. Doğru kişileri doğru işe yerleştirmek en büyük hedefimizdir. Aranılan kriterler, pozisyonlara göre değişkenlik göstereceği gibi her pozisyon için beklentimiz İLKOGEN değerleri doğrultusunda temel yetkinlikleri karşılayan adaylardır. Bu çerçevede pozisyonun gerekliliklerine göre kişiye kişilik envanteri, genel yetenek ve İngilizce yeterlilik testleri uygulanır. İnsan Kaynakları Bölümü ve ilgili bölümün yöneticileri tarafından sürdürülen, yetkinlik bazlı mülakatlarda başarılı olan aday için süreç, iş teklifi ve işe giriş işlemlerinin tamamlanması ile sona erer.

Eğitim ve Gelişim

Şirketin başarısı ve hedeflerini gerçekleştirebilmesinin ardındaki en önemli kaynağın çalışanları olması nedeniyle eğitim şirket için bir yatırımdır. İş başında ölçülebilir, gözlemlenebilir, iş ihtiyaçlarına cevap veren eğitimlerin dışında ihtiyaca yönelik kişisel gelişim eğitimleri ile sadece var olan pozisyondaki performansın geliştirilmesi değil, aynı zamanda kişinin kariyer yolunda atanması muhtemel pozisyonlara hazırlanması hedeflenir.

Performans Yönetimi

Hedef ve sonuç odaklı çalışılan şirketimiz, nihai hedefini çalışanları ile paylaşarak tüm çalışanlarının ortak bir hedefe koşmasını amaçlar. Uygulamakta olduğumuz yetkinlik ve hedef bazlı performans yönetimi ile çalışanlarımızın şirketin vizyon ve hedeflerini en iyi şekilde anlaması beklenirken, İnsan Kaynakları Bölümü olarak biz de çalışanlarımızın gelişmesi gereken yönleri anlıyor ve onların eğitim ve gelişim sistemleriyle nasıl desteklenmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olduğumuza inanıyoruz.

Kariyer Yönetimi

Kariyer Gelişimi, uzun dönemli stratejilerimize ve hedeflerimize ulaşabilmek için çalışanlarımızı geliştirebileceğimiz devamlı bir süreçtir. Bu nedenle terfilerde iç kaynaklara öncelik verilmektedir. Pozisyona en uygun iç adayı seçerken adil ve tutarlı Değerlendirme Merkezi uygulamaları ile gerekli kriterleri sağlayan adayların atanabilmesi amaçlanır.